A progeszteron elnevezésű hormon igen jelentős szerepet játszik a terhesség kialakulásában, mivel ha túl alacsony a szintje, akkor tüszőrepedéssel kapcsolatos problémák léphetnek fel, a kialakult terhesség esetén pedig vetéléshez is vezethet a túl kevés progeszteron a szervezetben.
A progeszteron hatására a méhnyálkahártya olyan állapotba kerül, amely megfelelő vastagságú és tápanyagtartalmú a megtermékenyített petesejt beágyazódásához és a méhlepény kialakulásához. Ezek után a progeszteron védi a méhnyálkahártyát és megakadályozza a méhizomzat összehúzódását, így segítve a terhesség fennmaradását.
Tehát ha túl alacsony a progeszteron szintje a női szervezetben, akkor meddőséget is okozhat. Ebben az esetben szükségessé válhat a progeszteron kívülről történő pótlása, ám a mesterséges gyógyszereknek igen súlyos mellékhatásai is vannak.
A progeszteron természetes pótlása:
Azonban szerencsére természetes módokon is növelhetjük a szervezet progeszteron szintjét, melyhez az alábbi módszerek különösen alkalmasak:
1. E-vitamin
Kiemelten lényeges a progeszteron termelésében. így amennyiben alacsony az E-vitamin szintje a szervezetben, akkor könnyedén alakulhat ki progeszteronhiányos állapot. Ezért mindenképpen célszerű növelni a napi E-vitamin bevitelét a szervezetbe.
2. A hamis ösztrogének kerülése
Az úgynevezett hamis ösztrogének (xenohormonok) hatására csökken a progeszteron szint a szervezetben, mivel képesek utánozni az igazi ösztrogént. Ilyen hamis ösztrogének vannak a gyomirtó szerekben, a nem szerves húsokban, a különféle kozmetikumokban található emulgeáló szerekben, és még rengeteg egyéb kemikáliában is. így célszerű minden esetben a természetesebb megoldásokat, szereket keresni az egészségünk védelme érekében.
3. Természetes étrend bevezetése
A leghatékonyabb természetes progeszteronszint emelése azzal érhető el, ha olyan élelmiszereket fogyasztunk, amelyekben a bio azonos változatai találhatóak meg a progeszteron hormonnak. Így mindenképpen hasznos ha több kerül ezentúl a tányérunkba az édes burgonyából, dúsított gabonafélékből, szójatejből, yamból, tejtermékekből és a tojás sárgájából is.
4. Barátcserje
Ez a bogyós termésű növény serkenti a sárgatest képződését a szervezetben, minek következtében több ösztrogén és progszteron termelődik. Ezért mindenképpen hasznos, ha valamilyen barátcserjéből készült étrend-kiegészítőt fogyasztunk rendszeresen.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?