Mi a progeszteron? 
A progeszteron, vagy más néven sárgatesthormon a női nemi hormonok csoportjába tartozik. Alapvetően fontos a sikeres terhesség létrejöttében.
Mit kell tudni a termelődéséről?
A petefészekben termelődő progeszteront a luteinizáló hormonok állítják elő a megrepedt tüsző helyén. A mellékvesekéregben is kimutatható a progeszteron termelődése.
Mi a szerepe a progeszteronnak?
Szerepet játszik a menstruációs ciklus szabályozásában, valamint a terhesség kialakításában is. Utóbbi esetén támogatja terhesség folyamatát, hiszen segíti a petesejt beágyazódását. Azt kevesen tudják, hogy a progeszteron védi a magzatot, az azt idegen anyagként felismerő ún. “anyai immunválasz” ellen. Szerepe van a méhlepény létrehozásában, a méh nyugalmi állapotának biztosításában.
Igaz, hogy a meddőség egyik fő okozójaként tartják számon?
Annyiban feltétlenül igaz, hogy hiányában nem történik meg a tüszőrepedés és a petesejt beágyazódása.
Ideális esetben a progeszteron szintje az ovulációt (peteérés) megelőzően minimálisnak mondható, az ovulációt követően már ugrásszerűen megemelkedik, és amennyiben létrejött a terhesség már változatlan is marad.
Mivel kell számolni a progeszteron hiánya esetén?
Amellett, hogy nehezíti a teherbeesést, vagy negatívan befolyásolhatja a menstruációs ciklust, a hiánya esetén:
- fejfájás és/vagy szédülés,
- mellfeszülés,
- stressz,
- vagy a libidó csökkenése tapasztalható.
Az orvosi vizsgálatok igazolták, hogy a progeszteron hiánya a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteinek is nagyobb teret enged.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?